Obraz1m

 

 Trzecia odsłona projektu „…bo my mamy zdolne mamy…” realizowanego w klasie III a.

Walentynki to święto zakochanych obchodzone 14 lutego, w dzień Św. Walentego. W Polsce tradycja tego święta gości od kilkunastu lat i tak bardzo się przyjęła, że obchodzi je każdy bez względu na to ile ma lat, bo obdarowywanie ciepłymi uczuciami i drobnymi upominkami to przecież przyjemność sprawiania radości najbliższym nam osobom. W naszej klasie, w dzień Walentynek już od samego rana, ciepłe uczucia jak pyłek unosiły się w powietrzu dzięki dzieciom, które przyszły do szkoły w radosnych nastrojach oraz mamie naszej, klasowej Laury- Pani Elżbiecie Kaźmierskiej, która „wystąpiła” w trzeciej odsłonie klasowego projektu „…bo my mamy zdolne mamy…” Na co dzień Pani Ela jest bardzo zapracowaną osobą. Ma wiele pasji, ale tą szczególną jest lepienie przeróżnych figurek z modeliny. Od kiedy Laura-córka Pani Eli rozpoczęła naukę w klasie pierwszej- kolorowe, bajeczne figurki „towarzyszą” nam w życiu naszej klasy. Pod okiem swojej mamy, Laura również tworzy małe cuda i wykonana przez nią szopka bożonarodzeniowa w 2017r zajęła III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Szopek Bożonarodzeniowych. Mama Laury bardzo chętnie przyjęła nasze zaproszenie i 14 lutego podzieliła się swoją pasją z dziećmi. Tego dnia, nasza klasa zamieniła się w studio artystyczne i dzieci pod okiem pasjonatki, samodzielnie wykonywały walentynkowe amorki oraz postacie znane z dziecięcych bajek. Zanim powstały przepiękne figurki, dzieci poznały technikę lepienia z piankoliny i krok po kroku wg instrukcji Pani Eli tworzyły walentynkowe amorki. Po skończonej pracy bardzo chętnie uporządkowały swoje miejsca pracy. Mama Laury tak ciepło i serdecznie poprowadziła warsztaty, że wszystkie dzieci były zachwycone walentynkowym dniem a wykonane amorki ozdobiły naszą, klasową wystawę. Dzieci za wspólnie spędzony czas odwdzięczyły się mamie Laury słodkim uśmiechem, brawami, słowami „to był wspaniały dzień” oraz wręczyły podziękowanie przygotowane wraz ze swoją wychowawczynią. Po zajęciach odbyły się wyczekiwane przez dzieci i bardzo ekscytujące wybory klasowej Walentynki i klasowego Walentego. Okazało się również, że nie zabrakło wśród uczniów naszej klasy- cichych adoratorów, którzy tak troszkę ukradkiem i w tajemnicy wręczyli walentynki swoim bliskim koleżankom. Na zakończenie tego dnia dzieci otrzymały słodycze i drobne upominki. Tak dużo ciepłych uczuć, radości i miłych chwil towarzyszyło dzieciom tego dnia, że tym nagromadzonym zapasem i pozytywną energią z pewnością będą się dzielić każdego dnia w gronie swoich koleżanek i kolegów.

Serdecznie DZIĘKUJĘ Pani Elżbiecie Kaźmierskiej za zaangażowanie w życie naszej klasy, poprowadzenie wspaniałych, walentynkowych warsztatów oraz podzielenie się swoją, piękną pasją. Po tych zajęciach dzieci z pewnością swoimi umiejętnościami zaskoczą rodziców, a radosne chwile, które spędziliśmy razem pozostaną na zawsze w naszych sercach.

Nasz klasowy projekt i podejmowane działania o charakterze dydaktyczno- wychowawczym mają na celu zapoznanie uczniów z różnorodnością zawodów na rynku pracy, rozwijanie pozytywnej i proaktywnej postawy wobec pracy i edukacji oraz stwarzanie sytuacji edukacyjnych sprzyjających poznawaniu i rozwijaniu zainteresowań oraz pasji w ramach programu doradztwa zawodowego na poziomie edukacji wczesnoszkolnej.

Ewelina Szwec- nauczycielka ZSP

 


 

 

Miłośnicy aktywnych form wypoczynku w okresie zimowym z pewnością nie mogli narzekać na brak atrakcji oraz sposób spędzenia wolnego czasu w naszej szkole. W następnych dniach uczestnicy przygotowali zdrowe szaszłyki i sałatki owocowe, uczestniczyli w wycieczkach na pływalnię w Kietrzu,   wycieczce na lodowisko w Pszowie do kina i na kręgielnię w Raciborzu. Wśród wielu różnorodnych sportów zimowych coraz większą popularnością cieszy się jazda na łyżwach, była nie tylko doskonałym sposobem na spędzenie wolnego czasu, ale także zachowanie doskonałej sylwetki. Kiedy zimowa pogoda zachęcała do uprawiania rekreacji na świeżym powietrzu, przenieśliśmy aktywny wypoczynek do przytulnego wnętrza. Kręgle to przyjemna zabawa, a jej ogromną zaletą jest możliwość gry zarówno w pojedynkę, jak i z grupą znajomych. Zajęcia sportowe pomagają   w rozwoju ruchowym dziecka, to nie tylko zabawa i aktywność fizyczna. To również znakomity sposób nauki zachowań społecznych niezbędnych do sprawnego funkcjonowania w społeczeństwie. Na zajęciach komputerowych uczestnicy uczyli się programowania a zajęcia z robotami uatrakcyjniły uczestnikom czas. Wszystkie zajęcia i wycieczki pozwoliły na miłe spędzenie wolnego wypoczynku .

Dziękuję wszystkim pracownikom stołówki szkolnej, paniom woźnym oraz nauczycielom, którzy w ramach wolontariatu podjęli się pracy z dziećmi. To dzięki takim osobom wszystko się udało.

Bożena Lenartowicz

 

 

 Wesołe, zdrowe ferie

Pierwszy dzień ferii w naszej szkole rozpoczął się bardzo zimowo. Z samego rana przywitały nas płatki śniegu lecące obficie z nieba. Po przyjściu do szkoły, czekały już na nas wychowawczynie wraz z panią Dyrektor i po miłym powitaniu, udaliśmy się na pyszne śniadanie. Następnie sporządziliśmy regulamin naszego zimowiska, aby nasze ferie przebiegły bezpiecznie i zostaliśmy przydzieleni do grup: Śnieżynki, Sopelki i Gwiazdeczki. Każda grupa wykonała swój plakat. Dbając o integrację uczestników zimowiska, nasze wychowawczynie poprowadziły gimnastykę poranną oraz naukę tańca „Chocolate”. Wszyscy wykazaliśmy się poczuciem rytmu, a taneczne „szaleństwo” wyzwoliło w nas radosny nastrój. Kolejnym elementem dzisiejszego dnia był teatrzyk Kamishibai. Poznaliśmy jego historię, a następnie wysłuchaliśmy dwóch pouczających historii. Następnie sami przystąpiliśmy do tworzenia takiego teatrzyku pt: „Zimowe opowieści”. W grupach opracowaliśmy plan wydarzeń i zabraliśmy się do pracy. Kiedy prace zostały ukończone, poszliśmy na obiad przygotowany przez nasze panie kucharki, który zjedliśmy z ogromnym apetytem. Po zjedzonym posiłku przedstawialiśmy nasz autorski teatrzyk. Byliśmy pod wrażeniem pomysłów naszych koleżanek oraz kolegów i wszystkie opowieści nagrodziliśmy gromkimi brawami. Na zakończenie pierwszego dnia ferii mieliśmy czas na wspólne gry i zabawy. Czas minął nam bardzo szybko i wszyscy z uśmiechem na twarzy wróciliśmy do domu.

Śnieżynki, Sopelki i Gwiazdeczki

 

 

     Najważniejsza na świecie jest MIŁOŚĆ- te słowa stały się myślą przewodnią tegorocznego przedstawienia. Pomimo, że jasełka wywodzą się ze średniowiecznej tradycji widowisk o tematyce religijnej, odgrywanych w okresie Bożego Narodzenia, każdego roku przeżywamy je tak samo, gdyż sens narodzin Zbawiciela się nie zmienia…

Dziś niebo się otwiera.
Dziś Bóg człowiekiem się staje.
Dziś rodzi się Bóg - Miłość

W naszej szkole od wielu lat istnieje tradycja wystawiania Jasełek przez uczniów naszej szkoły. 21 grudnia podczas apelu Opłatkowego, nasi aktorzy wystawili niecodzienne i wyjątkowe Jasełka. Widowisko rozpoczął zespół flecistów „Mini Legato”, który kolędami „Z narodzenia Pana” oraz „Mizerna Cicha” wprowadził wszystkich w świąteczny klimat. Następnie uczniowie wcielili się w role diabłów, którzy podczas debaty postanowili zabrać ludziom czas. Kolejne sceny przedstawienia dotyczyły życia codziennego, zwykłych ludzi, dzieci w różnym wieku, w którym nie ma czasu na miłość i Boga, który jest MIŁOŚCIĄ. Zwyczajne zabieganie, brak czasu, szerzące się zło coraz częściej „towarzyszy” nam we współczesnym świecie …ale czy tak chcemy żyć? Wędrówka u boku Małego Księcia, opowiadanie o miłości, jej poszukiwaniu i odnalezieniu w postaci króla królów o imieniu MIŁOŚĆ, który wybrał ubóstwo, stajenkę i przyszedł do ludzi jako małe dzieciątko w Betlejem skłoniło wszystkich do refleksji nad życiem, nad tym do czego zmierzamy i za czym nieustannie gonimy oraz nad prawdziwym znaczeniem świąt Bożego Narodzenia. W tej bajkowej atmosferze, pełnej bliskości i serdeczności, przeplatanej pięknymi polskimi kolędami i pastorałkami- widzowie mogli przeżyć swoisty moralitet- ujrzeć „istotę życia”, bowiem Jezus Chrystus rodzi się zawsze w słowach dobroci, czystym spojrzeniu, w życzliwym geście, w trosce o drugiego człowieka, w uśmiechu przyjaciela czy podaniu pomocnej dłoni potrzebującym pod warunkiem, że przyjmiemy GO czystym i gorącym sercem, zgodnie ze słowami Małego Księcia, które stały się przesłaniem naszych, szkolnych Jasełek: „Dobrze widzi się tylko sercem, najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. Antonine de Saint- Exupery. Podczas apelu o. Zbigniew Kutka modlitwą, świątecznym błogosławieństwem oraz uroczystym poświęceniem opłatków dopełnił istoty tego dnia, a Pani dyrektor Alicja Szuba złożyła wszystkim świąteczne życzenia i symbolicznie podzieliła się opłatkiem z przewodniczącymi klas.

Nasze, szkolne Jasełka mieszkańcy gminy mogli podziwiać dwukrotnie. Pierwszy raz podczas festiwalu „Ludzie z pasją”- 9 grudnia, a drugi raz podczas koncertu o. Zbigniewa Kutka „Pójdźmy wszyscy do stajenki”- 20 stycznia. Cieszymy się, że tak licznie dopisali i wspólnie z nami uczestniczyli w tak ważnych dla nas wydarzeniach. Dla naszej, szkolnej rodziny takie chwile są bezcenne, pełne wspaniałych wzruszeń, a nasze dzieci uczą się, że dawanie radości innym jest cenniejsze niż branie, bo przecież „miłość się mnoży, kiedy się ją dzieli”!

Dziękuję wszystkim uczniom za zaangażowanie i czas wspólnie spędzony podczas przygotowań do przedstawienia. Było ich tak wielu, że trudno wszystkich wymienić, Dziękuję nauczycielom za wszelką pomoc i wsparcie, moim klasowym mamom Pani Oli i Pani Dagmarze, które znalazły czas, aby „wpisać” się w ten piękny scenariusz, a szczególnie moje podziękowania kieruję do Pani wicedyrektor Elżbiety Olejnik za to, że od pojawienia się pomysłu na takie właśnie Jasełka ciepło wspierała mnie, pomagała każdego dnia, aż do samego końca, a piękna dekoracja, którą zaprojektowała była idealną scenografią do jasełkowego przedstawienia.

Ewelina Szwec- koordynator apelu

 


 

 

 Grudzień kojarzy się wszystkim ze świętami Bożego Narodzenia i zapachem świątecznych ciast ciasteczek. W drugiej odsłonie naszego, klasowego projektu „… bo my mamy zdolne mamy…”, „wystąpiła” mama naszej, klasowej Mai- Pani Ewa Stanulewicz. Na co dzień Pani Ewa pracuje w Starostwie Powiatowym w Raciborzu, ale jej pasją są wypieki. Piecze pyszne torty, ciasta a ciasteczka świąteczne są jej specjalnością i wyglądają jak małe dzieła sztuki. Bardzo chętnie przyjęła nasze zaproszenie i 12 grudnia podzieliła się swoimi, kulinarnymi zdolnościami z dziećmi. Tego dnia nasza klasa zamieniła się w kulinarne studio i dzieci pod okiem pasjonatki wypieków, samodzielnie wykonywały ciasto do trufli i orzechowych uli, odmierzały właściwe proporcje potrzebnych składników, mieszały, formowały określone kształty ciastek z powstałej masy i otaczały je w kolorowych posypkach. Kolorowymi lukrami, cukrowymi pisakami oraz malutkimi cukiereczkami dekorowały ciasteczka o kształcie choinek i gwiazdek. Po skończonej pracy bardzo chętnie porządkowały swoje miejsca pracy. Mama Mai tak ciepło i serdecznie poprowadziła warsztaty, że wszystkie dzieci były zachwycone a wykonane przez nie ciasteczka bardzo pięknie się prezentowały i wyśmienicie smakowały. Każde dziecko swoje ciasteczka, świątecznie zapakowane zabrało do domu. Dzieci za wspólnie spędzony czas odwdzięczyły się mamie Mai słodkim uśmiechem, brawami i słowami „To był naprawdę udany dzień” oraz wręczyły podziękowanie przygotowane wraz ze swoją wychowawczynią.

Serdecznie DZIĘKUJĘ Pani Ewie Stanulewicz za zaangażowanie w życie naszej klasy, poprowadzenie wspaniałych, kulinarnych warsztatów oraz podzielenie się swoją, życiową pasją. Po tych zajęciach dzieci z pewnością włączą się w przygotowania świąteczne w swoich domach i swoimi umiejętnościami zaskoczą swoich rodziców, a radosne chwile, które spędziliśmy razem pozostaną na zawsze w naszych sercach.

Nasz klasowy projekt i podejmowane działania o charakterze dydaktyczno- wychowawczym mają na celu zapoznanie uczniów z różnorodnością zawodów na rynku pracy, rozwijanie pozytywnej i proaktywnej postawy wobec pracy i edukacji oraz stwarzanie sytuacji edukacyjnych sprzyjających poznawaniu i rozwijaniu zainteresowań oraz pasji w ramach programu doradztwa zawodowego na poziomie edukacji wczesnoszkolnej.

Ewelina Szwec- nauczycielka ZSP

 


 

 

Tradycyjnie już w okresie przedświątecznym, moi uczniowie odwiedzają koleżanki i kolegów w przedszkolu, aby podzielić się z nimi swoimi, szkolnymi „radościami”. W tym roku, w dniu 14 grudnia spotkali się z przedszkolakami, aby zaprezentować im swoją umiejętność gry na flecie prostym. Uczniowie zagrali kolędy „Z narodzenia Pana” oraz „Mizerna cicha”, którymi to zajęli 1 miejsce w XVIII Wojewódzkim Konkursie o tytuł „Mistrza fletu”. Następnie, uczennica klasy III a- Maja, przeczytała świąteczną opowieść, którą dzieci przedszkolne słuchały z wielkim zainteresowaniem, a że słuchały uważnie przekonaliśmy się, zadając im pytania dotyczące tekstu. Dzieci z łatwością odpowiedziały na wszystkie z nich. A że święta już tuż, tuż uczniowie zaśpiewali zgromadzonym na sali przepiękną pastorałkę „A kiedy Wigilii przyjdzie czas”, która wprowadziła wszystkich w świąteczny nastrój. Występ trzecioklasistów bardzo się dzieciom podobał, przedszkolaki nagrodziły artystów gromkimi brawami i zaprosiły ich znowu do swojego przedszkola. Takie spotkania są dla dzieci radosnym przeżyciem, gdyż dzieci szkolne mogą przez chwilę powrócić do przedszkolnych wspomnień, spotkać się ze swoimi Paniami, kolegami i koleżankami, a dzieci przedszkolne mogą zobaczyć namiastkę tego, co spotka je w szkole. Atmosfera podczas naszego spotkania była bardzo miła i świąteczna, a czas wspólnie spędzony przyczynił się do integracji naszych dzieci.

Serdecznie Dziękuję wszystkim wychowawczyniom grup przedszkolnych za ciepłe przyjęcie, radosną, świąteczną atmosferę oraz za zaproszenie, a Pani Edycie Jonek za wieloletnią, owocną współpracę.

Ewelina Szwec- nauczycielka ZSP


 
More Articles...
22786356
22989420